Follow my blog with Bloglovin

Nadejszla wiekopomna chwila

Każdy przełom epok charakteryzuje się pewnymi spektakularnymi zjawiskami, wynalazkami czy zdarzeniami. Dom w Jot. w nową epokę wszedł z pozoru zwyczajnie - powstała łazienka i podłączenie kanalizacyjne. Te dwa wydarzenia definitywnie zakończyły erę, którą na prywatny użytek nazwę "erą dzieciństwa" i wprowadziły nas w "erę dorosłości".

W dzieciństwie pobyty w Jot. były dla mnie pięknymi dniami beztroski, szumu traw i zbóż, gonienia za świerszczami, hodowania ślimaków w starych garnkach, mycia w misce wodą ze studni, wychodzenia do wychodka za potrzebą. Wszystkie te "niewygody" nie stanowiły dla mnie żadnego problemu, w ogóle nie zauważałam że są niewygodami. Wręcz przeciwnie, nadawały inności pobytom u dziadków.

Jakiś czas później weszliśmy w erę bieżącej wody - podłączenie do wodociągów sprawiło, że ze studni korzystaliśmy tylko w celach gospodarczych, podlewając ogródki, czyszcząc sprzęty. Jednak nic ponad to nie uległo zmianie. No może tylko niewygody powoli dawały się we znaki.
Sierpień 2012 roku zapiszemy na kartach historii domu w Jot. jako przełomowy miesiąc. Nie tylko mamy bieżącą wodę (ciepłą i zimną) ale również łazienkę. W zapomnienie odeszły miski, w zapomnienie odchodzi wychodek, wkraczamy w erę cywilizacji, wygody ... słowem luksusu... I chociaż dobrze wiem, że w dzisiejszych czasach nazywanie łazienki luksusem to dla niektórych duża przesada, są jeszcze domy w których takich luksusów nie ma. I nie są to tylko domy (jak nasz obecnie) weekendowe, ale domy zamieszkane przez cały rok i przez całe rodziny.

W łazience brakuje jeszcze dywaników, szafeczek i innych elementów dekoracyjnych, jednak podstawowe funkcje spełnia i bez nich, a w swoim czasie wszystko dokupimy :)

10 komentarzy:

 1. ŁAdne fotki :DDD
  Odnieśc się do postu nie sposób. Nieczytelny :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod jakim względem nie czytelny? Białe literki nie czytelne? Pierwsza zgłaszasz problem, zastanowię się nad rozwiązaniem :)

   Usuń
  2. Bym odpowiedziała, ale widzę tylko "dem nie czytelny-zgłaszasz problem" :D

   Usuń
 2. ja sobie muszę zaznaczać tekst aby przeczytać :)
  Pięknie Wam wyszło i mamy podobne wspomnienia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. a ja czytam normalnie- łazienka piękna:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładna łazienka. U mnie jest jej remont. Jutro położona zostanie pierwsza płytka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie urządzona! Delektujcie się tymi luksusami, które tyle pracy wymagały :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak tak, łazienka, to całkiem nowa era!
  Pięknie!

  OdpowiedzUsuń
 7. my mieszkaliśmy miesiąc bez łazienki, więc wiem co to znaczy. Myliśmy się na zewnątrz pod szlauchem, napuszczaliśmy też wody do starej wanny i czekaliśmy aż nagrzeje się na słońcu - było cudnie, chociaż dłużej bym tak chyba nie wytrzymała. W naszej wsi prawie nikt nie ma łazienki, niektórzy nie mają nawet wychodka. W naszej wsi nawet studnia na podwórku jest luksusem, bo kopanie studni jest drogie i są tylko dwie publiczne studnie we wsi, w których woda i tak nie za czysta...
  Gratuluję łazienki!

  OdpowiedzUsuń
 8. Z jakim sentymentem wspominam pobyty na działce. A że nie było tam łazienki, dawno już zapomniane, bo nie o to chodziło.
  Gratuluję!

  OdpowiedzUsuń